Silindir Kapağı Taşlama

Silindir Kapağı Yüzey Taşlama İşelemi:

Silindir kapağının, silindir bloğu üzerine gelen yüzeyinde zamanla, malzeme yorulması ve hararet nedeniyle eğrilik veya atıklık oluşur. Bu eğrilik saatli komparatör mastarı ile ölçülür. Çıkan değer üretici firmanın izin verdiği maksimum taşlama miktarının altındaysa, silindir kapağı rektifiyeci tarafından taşlanır. Taşlama işlemi satıh taşlama denilen silindir kapak yüzey taşlama makinesinde yapılır.

- Silindir kapağının yüzeyindeki kurum ve conta atıkları temizlendikten sonra kapak yüzeyinin düzgünlüğü saatli mastar ile kontrol edilir.
- Yüzey eğikliği öngörülen toleransı aşıyorsa kapak yüzeyinin taşlanması şarttır.
- Silindir kapağı kalınlığının öngörülen ölçülerden daha düşük olması durumunda yeni kapak kullanılmalıdır.

Silindir Kapağı Taşlama Fiyatları:

Silindir kapağı taşlama fiyatları 4 silindirli binek/ticari, 6 silindirli binek/ticari ve 6 silindirli ağır vasıta araç motorlarına ve supap sayısına göre sanayiden sanayiye göre değişebilir. O yüzden aracınızın motor cinsine göre bir kaç yerden fiyat almanızda fayda vardır. Sonuç olarak kapağın boyutu büyüdükçe, işçilik zamanı artacağından fiyatta artacaktır! Silindir kapağı yüzey taşlama işi; silindir kapağı rektifiyesinde yapılan işlemlerden sadece bir tanesidir. Bununla beraber silindir kapak çatlak testi, supap taşlama, supap yuva taşlama gibi işlerde rektifiye sırasında yapılan işlemlerdir.