Silindir Kapağı Nedir?

Silindir Kapağı Nedir

Silindirlerin üst tarafını kapatan, yanma odalarını oluşturan ve bazı dış parçalara yataklık eden bir motor parçasıdır. Üst kapak diye de adlandırılır. Silindir kapağı, motor bloğunu arasına silindir kapak contası konularak üstten kapatacak şekilde imal edilen bir motor parçasıdır. Günümüzde genelikle alüminyum malzemeden imal edilir. Silindir kapağı üzerinde emme manifoldu , egzoz manifoldu ve bujiler bulunur. Supap sistemine de yataklık etmektedir. Otomobil motorlarında genelde tüm bloğu kaplayan bir tane silindir kapağı bulunmaktadır. Büyük motorlarda ise her silindirin kendi silindir kapağı vardır.


Silindir Kapağının Yapısal Özellikleri

Silindir Kapağının Üzerinde;
- Yanma odaları
- Supap yuvaları (bagalar)
- Emme ve egzoz kanalları
- Buji veya enjektör yuvaları
- Supap kılavuzları (gaydlar)
- Emme-Egzoz Supapları
- Supap yayları
- Eksantrik Mili
- Su kanalları bulunur.

Silindir kapağı yüksek basınç ve sıcaklık altında çalışan parçadır. Bu yüzden içten yanmalı motorlarda silindir kapağına özel bir önem verilir. Tasarım kullanıcının davranışını ve motor performansını önemli şekilde etkiler. Silindir kapağı, yanma odasının geometrisi ve yanma ısısının dağıtılması gibi bir fonksiyona sahiptir.

Silindir Kapağının Görevi Nedir?

Silindir kapağının görevi; silindirlerin üst tarafını kapatmak, yanma odalarını oluşturmak ve bazı dış parçalara yataklık etmektir.